Организација Уједињених нација за образовање науку и културу (УНЕСКО) дефинисала је толеранцију на следежи начин:„Толеранција је поштовање, прихватање и уважавање богатства различитости у нашим и светским културама, наша форма изражавања и начин да будемо људи. Она је заснована на знању, отворености, комуникацији и начину мишљења и уверењу. Толеранција је хармонија у различитостима, доследно поштовање људских права. Бити толерантан, не значи толерисање социјалних неправди, одбацивање или слабљење туђих уверења. То значи бити слободан, чврсто се држати својих уверења и прихватати уверења других, различитих. Толеранција значи да не подлежемо љутњи и жељи да повредимо другога. Негативна осећања можемо имати према ономе што је неко учинио, према чину, али не и према ономе ко је то учинио, тј. према особи. Треба да сачувамо мир, јер само тако можемо видети последице својих одлука. Миран разум је користан да бисмо могли водити свој живот и решавати проблеме.“
Установљено је да се Међународни дан толеранције обележава 16.11., а 1995. године усвојена је и Декларација о принципима толеранције
Међународни дан толеранције подсећа људе широм света да је толеранцијa значајан чинилац живота у миру и хармонији, као и да без ње нема развоја ни народа ни државе. Бити толерантан значи бити спреман да поштујеш и уважаваш разлике које постоје међу људима, да поштујеш широк спектар култура, облика изражавања и хуманости и представља признање универзалних људских права и слобода других. Толерантност је постала висока друштвена вредност и неопходан услов за успешан и здрав развој, како појединца тако и друштва у целини. Уједињене Нације су позвале све државе да учествују у обележавању међународног дана толеранције. У нашој школи се толеранцији и ненасиљу придаје изузетан значај сваког дана!
На овим принципима заснивамо свој рад и трудимо се да негујемо овакав однос међу колегама и ученицима. Овог 16. новембра смо били само мало креативнији и покушали да прикажемо оно што и спроводимо. Радионице посвећене толеранцији одржале су психолог и социјални радник уз сарадњу са одељенским старешинама и ученицима првог, другог и трећег разреда.
Кратки филм за децу о толеранцији можете погледати путем линка https://www.youtube.com/watch?v=yzm4OKS9FDs