Међународни дан писмености обележава се широм света 8. септембра, а прогласила га је организација Уједињених нација за образовање и културу УНЕСКО 1966. године. Циљ је да се истакне важност читања и писмености како у животу појединца тако и друштва у целини. Писменост је људско право, садржано у праву на образовање.
Како се данас свет брзо мења писменост добија све шири контекст. Константно настају различите нове врсте и типови писмености као што су : дигитална, компјутерска, финансијска писменост…
Писменост игра кључну улогу у смањењу сиромаштва, отварању нових радних места, унапређењу здравља као и у убрзању развоја и унапређењу економије. Да би до позитивних утицаја дошло неопходно је да се целокупна заједница упозори на проблем неписмености који влада на различитим местима широм света. Подаци говоре да у свету има око 900 милиона неписмених, док у Србији има око 850.000 становника или нешто мање од 14% популације без дана школе или са неколико разреда основне школе. Потпуно неписмених у Србији има више ид 165.000 становника. ПИСА истраживање је показало да ученици и студенти постижу резултате који су испод просека. Извештај ПИСА тестирања из 2022. године показује функционалну неписменост из области читања и математике. Ђаци не познају довољно граматику, правопис и лексички фонд им је сиромашан, а употреба жаргонизама и страних речи, посебно англицизама је на високом нивоу.
„Писменост даје људима оруђе уз помоћ ког могу да унапреде свој живот, учествују у одлукама заједнице, али и имају приступ важним информацијама које се тичу социјалне и здравствене заштите. Писменост изнад свега омогућава појединцима да остваре своја права као грађани и људска бића.“
Бан Ки Мун, генерални секретар УН