Обележавање Светског дана љубазности у нашој школи на интерактивној радионици у просторијама продуженог боравка са наставницама: Аном Светлик, Ксенијом Дабић, Миљаном Здравковић, Катарином Симић 14.11.2025.
На иницијативу Светског покрета за љубазност, у Токију је 13. новембра 1998. године одржана конференција о љубазности и том приликом је донесена посебна декларација која говори о толеранцији и прихватању различитости. Од тада у целом свету се овај датум прославља као Светски дан љубазности.
Љубазност представља скуп понашања којима се са поштовањем и уважавањем односимо према другима. То значи настојање да будемо осећајни, пажљиви и нежни према другима. Љубазност се може спознати најбоље кроз дела, осећања и доживљај људи око нас. У интерактивној радионици увежбавали смо социјалне вештине као што су: чекање свог реда, представљање себе другима, упамћивање имена другара око нас, обраћање пажње на друге, пружање руке другару, додавање играчке другу, захваљивање, давање похвале и охрабрења другима. Ово су неке од фраза којима се користимо у интеракцији како у игри тако и у учењу:
- Охрабрење и подршка детету када постепено губи мотивацију или постаје фрустрирано:„Можеш ти то“, „Покушај поново, ми ћемо те подржати/ту смо за тебе“, „Ја ћу ти показати вежбу још једном. Гледај пажљиво, па понови“ ,
- Похвала за сваки уложен труд и покушај детета да преузме иницијативу: „Баш си то лепо сложио/ла“, „Хвала ти што си покупио играчку која је пала на патос“, „ Баш си лепо упамтио имена другара“, „Хвала што си стрпљиво чекао/ла свој ред“, „Сада ћемо сви дати охрабрујући аплауз другу за успешно урађен задатак“
- Усмеравање на позитивне исходе када наступе отпор, нервоза и нестрпљење:
„Пустићемо друга/другарицу да сам уради задатак, јер желимо да и он/она науче као ми“, „Нећемо урадити задатак уместо других, него ћемо чекати и посматрати како наш другар/другарица учи“, Почни са радом да видиш како ти иде. Лако ћеш престати и направити паузу ако се умориш“, „У реду је да ти се нешто не допада и не желиш да учествујеш. Ми ћемо ти помоћи, почећемо заједно па ћеш врло брзо видети да то теби није тешко и да ти то можеш“.
Из свега смо закључили да се љубазност не изражава само речима већ гестом и делима. Љубазност делује охрабрујуће, мотивишуће и инспиришуће. Када смо љубазни према другима ми смо љубазни и према себи. Охрабривањем других и сами себи дајемо ветар у леђа. Трудимо се онда да љубазност буде украс наше душе за који само ми знамо да чучи унутра а сви га споља виде и диве му се.
Познате изреке о љубазности: „ Љубазност те чини најлепшом особом на свету, без обзира ко си и како изгледаш“, „ Кад оставите траг љубазности за собом, тим путем се увек можете вратити“, „ Буди љубазан кад год је могуће, а могуће је увек“, „ Захвално срце је не само највећа врлина, него и темељ свих врлина“…